Jakzaaranżowaćosobistyzieleniec?

Strona główna

Osoby, któremieszkają w tak zwanych domach jednorodzinnych z dużąchęciąurządzają przydomowe miejsca relaksu. Jakie są walory z ewentualnościfunkcjonowanina w takim miejscu? Trzebazaaranżować tak ogród, aby był odskocznią i miejscem odpoczynku po każdym wytężonymtygodniu pracy.


Zanimrozpoczniemytworzyćorazkreować przydomową sferę, warto odpowiedzieć sobie na pytanie: jak chcemy spędzać wolny czas? Wielu z nas marzy o zadaszonej powierzchni, zieleńcu ze skalniakiem orazzrównoważonychrabatach z oryginalną roślinnością.


Niekiedy warto korzystaćz radprofesjonalnycharanżatorów. Szczególnie, kiedy nie znamy się za bardzo na roślinach, a obszar jest zawiływ aspekciewielkościalbonietypowegoukładu. Niewiedzadotykarównież innych aspektów. Doskonałym przykładem jest trwały kamień do ogrodu. Nie wszystkie kamienie będą bezpiecznymmateriałem. Niezwykleistotna jest sprawaodporności na dominanty zewnętrzne. Klimat Polski jest niejednolity. Kamień do ogrodu powinien być odporny na wpływ wilgoci, mrozu, wysokich i niskich temperatur. Kamień można zróżnicowaćpod względemprzeznaczenia:


• Nawierzchniowy luźny – wyściela rabaty, dróżki, skalniaki, tworzy nawierzchnię. Najczęściej jest drobny, dlategotrzeba pokusić się o oryginalnemieszankiorazkształty.


Kohut
Author: Erika Augusto
Source: http://www.flickr.com
Szklarnia
Author: Leena
Source: http://www.flickr.com


• Nawierzchniowy utwardzony – to głównie płytki kamienne, kostki, chodniki.


Nadaje się idealnie do tworzenia ogrodowych ścieżek.


• Elewacyjny – elewacyjny kamień do ogrodu dekoruje elewacje budynków, murów, a także elementów małej architektury ogrodowej.


• Bryły oraz głazy – pozwalają budowaćniesamowitearanżacje o styluartystycznym.