Jak wychować psa?

Strona główna

Wybór psa, który będzie strzegł posesji, jest równie istotny jak wybór sukni ślubnej czy nowego samochodu. Lecz w przeciwieństwie do sukni czy auta, w przypadku psa mamy do czynienia z żywym stworzeniem, które może zawieść nasze oczekiwania. Wówczas nie możemy zlekceważyć jego przywiązania i miłości, a starać się by więź człowieka z psem była wieczna i oparta na wzajemnym zaufaniu.

owczarek niemiecki
Author: Giles Williams
Source: http://www.flickr.com
Jak tego dokonać? Pamiętając, że wybór rasy nie ma takiego znaczenia, jak to, jak jego wychowanie. Mały york utwierdzony w przekonaniu, że to on jest samcem alfa w stadzie za które uważana jest rodzina, potrafi być bardziej niegrzeczny niż żyjący w takim samym przeświadczeniu bulterier. W związku z tym już w pierwszym dniu pobytu psa, szczeniaka postawmy mu granice, albowiem pies szczęśliwy to pies dobrze wychowany.
W wielu przypadkach dobrym sposobem na ułożenie psa jest zakup obroży treningowej. Obroże treningowe to prosty dla psa - szukaj na - przekaz. Gdy nie posłucha komendy, poczuje nieprzyjemne napięcie mięśnia wywoływane przez impuls korekcyjny z obroży (www.sport-dog.pl/pl/c/Elektroniczne-obroze-treningowe-DOGtrace/76). Dobrych firm zestawy treningowe wyposażone są w również funkcję ostrzeżenia przed impulsem.

border colie
Author: lubasi
Source: http://www.flickr.com
A teraz o najlepszych stróżach na czterech łapach.
Cieszącym się największą popularnością jest owczarek niemiecki – czujny, inteligentny, a przy tym wrażliwy i delikatny. Jego sposób czuwania oznacza ujadanie nocą, na każdy najmniejszy szmer a także częste spacery wzdłuż płotu. Potrzebuje bliskości człowieka, dużo ruchu i terytorium do pilnowania. Absolutnie nie można tego psa pozostawiać na cały dzień w kojcu – odbija się to wówczas na jego psychice.
Za najinteligentniejszego psa uchodzi mało znany wśród Polaków border collie, który potrzebuje przestrzeni i najlepiej stada owiec do pilnowania. W małych rozmiarów domu z paroma metrami trawnika, w najlepszym wypadku zapędzi na taras swoich panów.

Groźny stróż to owczarek anatolijski. Bardzo czujny, mimo swych pokaźnych rozmiarów sprytny i szybki, niezależny, nigdy nie jest gotowy do całkowitego podporządkowania się, musi od małego przywyknąć do innych psów. Trzymać go może tylko konsekwentny i doświadczony znawca psów, który poświęci dużo czasu na jego ułożenie.
Istnieje jeszcze jedna, cały czas zbyt mało pożądana wśród nas rasa, o której trzeba wspomnieć. To kundel ze schroniska, który w zamian za opiekę i miłość nigdy nas nie zawiedzie.