Budynek przyjazny przyrodzie czyli dom ekologiczny- obecny trend czy norma przyszłości?

Strona główna

Od dłuższego czasu sporo debatujemy o ochronie środowiska i oszczędzaniu energii, a odzwierciedlenie tego trendu zaobserwować można w wielu różnych dziedzinach, do których możemy też zakwalifikować architekturę. Wielu z nas postanawia skusić się na tak zwane budownictwo ekologiczne, które szczególnie zwraca uwagę na nadzwyczajną konstrukcję, mającą na celu jak największe zminimalizowanie utraty ciepła, często pozyskanie energii z alternatywnych źródeł, a czego konsekwencją jest zminimalizowanie kosztów związanych z eksploatacją domu.
dom jednorodzinny
Author: Don Graham
Source: http://www.flickr.com
W przypadku gdy my także mamy potrzebę aby żyć blisko natury, a przy tym wziąć pod uwagę nasze dochody i przychody sugerujemy by zdecydować się na dom energooszczędny. Forma owych budynków podyktowana jest założeniami oszczędności energii i ograniczeniami strat ciepła. Kiedy na elewacjach od ogrzanej słońcem strony roztaczają się duże przeszklenia, ilość i wielkość okien i drzwi od strony północnej, ograniczone są do niezbędnego minimum, w wyniku czego zmniejszona jest przestrzeń, przez którą może uchodzić ciepło z wnętrza.dom pasywny
Author: Schüco
Source: Schüco
Gdy mówimy o kosztach w budownictwie, bierzemy pod uwagę nie jedynie koszty materiałów i postawienia domu. To także późniejsze koszty utrzymania domu, a więc sumy wydane na ogrzewanie pomieszczeń, oświetlenie, wentylację. W przypadku domu energooszczędnego rachunki za ogrzewanie są dużo niższe niż w przypadku domu ”niezielonego”. Dom energooszczędny (dom energooszczędny) to również dobra perspektywa, a zarazem inwestycja na przyszłość, oferująca nam stabilność ekonomiczną na lata. Poza tym zdajmy sobie z tego sprawę, że energia będzie cały czas „szła w górę”, co w odniesieniu do domów standardowych będzie oznaczało coraz wyższe koszty eksploatacji domu.

Nierzadko większą część budżetu poświęcamy na utrzymanie naszego domostwa – oczywiście, w domu zawsze jest coś do zrobienia. Koszt budowy takiego domu nie oznacza potężnych nakładów finansowych – przeważnie jest to suma budowy domu tradycyjnego. Dlatego też planując budowę domu, coraz więcej osób wybiera projekty domów energooszczędnych, co z jednej strony oznacza mniejsze wydatki w przyszłości, a z drugiej jest przyjazne środowisku.